ابزار لودینگ وبلاگ

|

ابزارهای وبلاگ نویسی

ثبت عملیات حسابداری گروه حسابهای وجوه اداره شده - حسابداری دولتی
X
تبلیغات
رایتل
پیشنهاد میکنیم از قسمتهای مختلف سایت بازدید نمایید.

  در اجرای ماده (128) قانون محاسبات عمومی کشور نحوه ثبت عملیات حسابداری گروه حسابهای "وجوه اداره شده " موضوع ماده (7) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مصوب 27/11/1380 مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرائی آن به شماره 9354/ت26556ه مورخ 22/3/1381 هیات محترم وزیران در دفاتر و صورتحساب دریافت و پرداخت ماهانه و نهائی که به شرح نامه شماره 454/400/2 مورخ 12/7/1385 (تصویر پیوست) دیوان محاسبات کشور به تائید دیوان محاسبات کشور رسیده است به شرح زیربرای اجراء ابلاغ می گردد :

  

1- با توجه به ماده (7) قانون یاد شده و آئین نامه اجرائی آن ، ذیحسابی دستگاه اجرائی واگذار کننده اعتبارات وجوه اداره شده موظف است وجوه پرداختی به بانک عامل و یا بانکهای عامل را که طبق مفاد موافقتنامه مبادله شده دستگاه اجرائی مربوط با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بر اساس قرارداد منعقده با بانکهای عامل ، در اختیار بانک عامل یا بانکهای عامل قرار گرفته به هزینه قطعی منظور و پس از ثبت تامین اعتبار و کنترل قراردادها منعقده بشرح زیر در دفاتر ثبت می شود :

الف- حساب بانک وجوه اداره شده نزد بانکهای عامل (بدهکار) ×××

حساب بانک پرداخت (بستانکار) ×××

ب- حساب هزینه (بدهکار) ×××

حساب وجوه اداره شده (بستانکار)×××

و ذیحسابی بایستی حساب معین بر حسب بانکهای عامل نگاهداری نماید .

2- ذیحسابی دستگاه اجرائی واگذار کننده اعتبار در پایان سال بایستی فرم عملکرد اعتبار فوق را بر اساس مشخصات اعتبار مذکور تکمیل و به همراه حساب نهائی به مراجع ذیربط ارائه نماید و چنانچه اعتبارات "وجوه اداره شده" از محل اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای است مبلغ هزینه را در ستون دارائی در جریان تکمیل یا ایجاد فرمهای مربوط منظور و مبلغ آن قابل انتقال به سال بعد نمیباشد .

3- به موجب ماده (6) آئین نامه اجرائی یاد شده ، بانک عامل و واگذار کننده اعتبار موظف هستند حسابهای مربوط به "وجوه اداره شده" را به صورتی نگهداری کنند که در هر زمان اطلاعات مربوط به مصرف آن به به تفکیک اصل و سود تسهیلات اعطاء شده و اقساط معوق و میزان "وجوه اداره شده" مصرف شده قابل تحصیل باشند . با توجه به اینکه وضعیت پرداخت وامها به اشخاص حقیقی و حقوقی در نزد بانکهای عامل موجود است و بانکهای عامل بایستی گزارش وضعیت "وجوه اداره شده" را به شرح یاد شده همراه با فهرست تفصیلی به دستگاههای اجرائی مربوط اعلام نمایند . بدین ترتیب ذیحسابی دستگاه واگذار کننده اعتبار خلاصه وضعیت تسهیلات واگذاری از محل "وجوه اداره شده" را بر اساس اطلاعات واصله از بانکهای عامل به شرح زیر در حسابها و دفاتر خود منعکس می نماید .

1-3- معادل اقلام پرداختی بانکهای عامل بابت وامهای پرداختی و سود متعلقه

حساب اصل وامهای پرداختی (بدهکار) ×××

حساب سود وامهای پرداختی (بدهکار) ×××

حساب بانک وجوه اداره شده نزد بانکهای عامل (بستانکار) ×××

حساب درامد سرمایه گذاری (بستانکار) ×××

    آن ذیحسابی می بایست برای حسابهای مذکورحساب معین و کارت وضعیت وامهای اعطائی به تفکیک بانکهای عامل نگهداری نماید بدیهی است مشخصات تفصیلی وامهای مذکور در حسابهای بانکهای عامل و فهرستهای منضم به خلاصه وضعیت وامها موجود است و نیازی به ثبت مجدد ارقام تفصیلی نمیباشد .

2-3- معادل اقلام بازپرداخت اقساط وامهای پرداختی و سود آن با توجه به اعلام بانکهای عامل به شرح زیر ثبت خواهد شد .

حساب بانکهای بازپرداخت اقساط وام ها (بدهکار) ×××

حساب اصل وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

حساب سود وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

3-3- معادل اقلام اقساط وامهائی که به موقع واریز نشده است ضمن انجام پیگیری لازم از طریق بانکهای عامل و دستگاههای اجرائی مربوط

حساب اقساط معوق وامهای پرداختی (بدهکار) ×××

حساب سود معوق وامهای پرداختی (بدهکار) ×××

حساب اصل وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

حساب سود وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

4-3- معادل اقلام پرداخت اقساط و سود معوق یاد شده در صورت وضعیت واصله از بانکهای عامل :

حساب بانکهای بازپرداخت اقساط وامها (بدهکار) ×××

حساب اقساط معوق وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

حساب سود معوق وامهای پرداختی (بستانکار) ×××

4- با توجه به اینکه به موجب ماده (4) آئین نامه یاد شده بانکهای عامل موظف هستند سود حاصل از وجوه مذکور و مبالغ دریافتی بابت بازپرداخت اقساط تسهیلات موضوع آئین نامه اجرائی را به حساب خاص 23/606 خزانه داریکل نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان "منابع برگشتی از محل تسهیلات اعطائی – وجوه اداره شده" به حساب درامد عمومی موضوع ردیف 310602 واگذاری دارائیهای مالی واریز نمایند و ثبت آن با توجه به صورت وضعیت بانکهای عامل و تائیدیه خزانه در این خصوص به شرح زیر است .

حساب وجوه اداره شده (بدهکار) ×××

حساب درامد سرمایه گذاری (بدهکار) ×××

حساب منابع عمومی (منابع برگشتی از محل تسهیلات اعطائی وجوه اداره شده) وصولی (بستانکار) ×××

حساب منابع عمومی (منابع برگشتی از محل تسهیلات اعطائی وجوه اداره شده) ارسالی (بدهکار) ×××

حساب بانکهای بازپرداخت اقساط وامها (بستانکار) ×××

در خصوص وجوه واریزی به حساب خزانه داریکل بایستی فرم عملکرد وجوه یاد شده تکمیل و ارائه گردد و در پایان سال مانده این حسابها با ثبت معکوس بسته و در سال بعد عیناً افتتاح می گردد .

در ضمن دستگاه واگذار کننده اعتبار بمنظور اجرای ماده (4) آئین نامه مذکور عملکرد "وجوه اداره شده" را همراه گواهی خزانه مبنی بر واریز اقساط وامهای پرداختی به حساب منابع عمومی موضوع ردیف بودجه یاد شده به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام نمایند در ضمن با توجه به مفاد نامه یاد شده دیوان محاسبات کشور بررسی و اقدام لازم معمول گردد .

 

سید ابوالفضل فاطمی زاده

معاون هزینه و خزانه دار کل کشور

 

رونوشت :

-    جناب آقای مردانی معاونت محترم فنی و امور حسابرسی وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نهادهای دیوان محاسبات کشور بازگشت به نامه یاد شده برای استحضار و اقدام لازم .

-    بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای استحضار و ابلاغ به بانک های عامل برای ارسال صورت وضعیت تسهیلات پرداختی از محل وجوه اداره شده برای دستگاههای اجرائی واگذار کننده .

-    معاونت محترم امور بانکی ، بیمه و شرکتهای دولتی برای استحضار و ابلاغ به بانک های عامل برای ارسال صورت وضعیت تسهیلات پرداختی از محل وجوه اداره شده برای دستگاههای اجرائی واگذار کننده اعتبار .

-    سازمان امور اقتصادی و دارایی استان                  برای اطلاع و ابلاغ به ذیحسابیهای دستگاههای اجرایی استانی و مستقر در استان .

-         اداره کل نظارت بر اجرای بودجه

-         اداره کل خزانه برای اطلاع و اقدام لازم

-         اداره تمرکز و تلفیق حسابها و روشهای حسابداری به همراه سابقه


تاریخ : سه‌شنبه 11 تیر 1392 | 21:09 | چاپ | نویسنده: میلاد فروهر | نظرات (0) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است.هرگونه کپی برداری ممنوع میباشد 

  • پاتوق مقالات شما