ابزار لودینگ وبلاگ

|

ابزارهای وبلاگ نویسی

حسابداری موجودی مواد و کالا با روشهای میانگین - حسابداری دولتی
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
پیشنهاد میکنیم از قسمتهای مختلف سایت بازدید نمایید.

در روش میانگین موزون در سیستم ادواری بهای تمام شده کالاهای آماده به فروش یا آماده مصرف ( موجودی اول دوره و خرید خالص یا تولید طی دوره ) بر تعداد کالاها تقسیم می شود و از این راه بهای تمام شده یک واحد بر مبنای میانگین موزون محاسبه می شود. بهای تمام شده کالاهای فروخته شده و یا مصرف شده و همچنین بهای تمام شده موجودی های پایان دوره با استفاده از نرخ میانگین محاسبه می شود.

چنانچه روش میانگین موزون در سیستم دائمی به کار گرفته شود ، بهای تمام شده میانگین در صورت لزوم بعد از هر خرید باید محاسبه شود. این روش را روش میانگین موزون متحرک یا میانگین متحرک می گویند.

واما روش قیمت میانگینaverage cost: شامل "میانگین موزون که در سیستم ثبت ادواری" کاربرد دارد و "میانگین متحرک است که در سیستم ثبت دائمی" کاربرد دارد.
در روش میانگین موزون (روش ادواری)

بهای تمام شده کالای آماده برای فروش بر تعداد کالای آماده برای فروش تقسیم و میانگین قیمت تمام شده بدست می آید سپس بهای موجودی کالای پایان دوره را با ضرب تعداد کالای پایان دوره در میانگین قیمت بدست می آوریم و بعد بهای تمام شده کل کالای فروش رفته را با ضرب تعداد فروش رفته در میانگین قیمت بدست آمده بدست می آوریم از هم کم کنیم بهای تمام شده کالای فروش رفته است .یا میتوان مستقیما" تعداد کالای فروش رفته را در میانگین قیمت ضرب و بهای تمام شده کالای فروش رفته را بدست آوریم.
روش میانگین متحرک (روش دائمی)

در سیستم ثبت دائمی کاربرد داردکه لازم است در هر خرید بهای کالای خرید شده را حساب می کنیمفروش بعدی را با قیمت خرید قبلی حساب می کنیم در صورت خرید مجدد میانگین بهای تمام شده را با موجودی جدید حساب می کنیم در تعداد فروش بعدی ضرب میکنیم
وهمین طور با هر خرید و فروش جدید میانگین قیمت برعکس میانگین موزون تغییر می کند و متحرک است


تاریخ : پنج‌شنبه 25 اسفند 1390 | 00:53 | چاپ | نویسنده: میلاد فروهر | نظرات (0) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
کلیه حقوق مادی و معنوی محفوظ است.هرگونه کپی برداری ممنوع میباشد 

  • پاتوق مقالات شما